Thursday, October 04, 2007

Buying, Bringing or Going Home?

For whatever reason, I woke up this morning with a question on my mind: "Will I be buying, bringing or going home?"

This question was asked every morning at Longfellow Elementary School. It was the first order of business right after the Pledge of Allegiance. The subject at hand concerned Lunch Period.

A tally of how many students who were buying lunches was needed so the cafeteria staff knew how many grilled cheese sandwiches they had to make that day.

The number of children who had brought their own lunches were needed so they knew how many cartons of milk were needed in the "milk only" line. In those heady days a half-pint of white, whole milk cost two cents. It was pretty heavily subsidized, I later found out.

I guess they needed to know who was going home for lunch to ensure a proper head count in the cafeteria. I guess it would also be nice to know which students were leaving the building for a half-hour that day.

Boy, can you believe there was a time where grade-schoolers were allowed to leave school and walk home by themselves for lunch? Wow!

I lived a scant block away from school and many were the times I'd trek home for soup and sandwich at noon. Mom would have JEOPARDY playing on the TV set.

(The real Jeopardy; the one hosted by Art Fleming!)

I don't know what prompted me to think of those long gone school lunch breaks this morning, but there you go.

So how about you?

Are you buying, bringing or going home for lunch today?

I brought mine.

6 Comments:

Blogger Gale said...

I usually bring but today I decided to buy. What did you bring?

October 04, 2007 9:07 AM  
Blogger Lee said...

How do I answer if I bought it yesterday and ate it at home (where I work) for lunch today?

October 04, 2007 1:27 PM  
Blogger Rachel said...

Ha. I brought in a tv dinner (Healthy Choice Chicken Monterey), took one look at it in the freezer at lunch time, and promptly left for a Big n' Tasty from McDonald's.

In my defense, I've been eating tv dinners for lunch AND dinner all week.

October 04, 2007 2:22 PM  
Blogger more cowbell said...

Our microwave broke at work, so I was buying this week. At $5 a pop, that adds up ... I can't keep doing that. I usually bring from Trader Joe's: $1.99 for Pad Thai or Saag Paneer. Or that veggie rice bowl. Or sometimes Albertson's has Lean Cuisine on sale for a buck a pop, but being a vegetarian, it's hard to find any that don't have beef/pork/chicken.

We've got to get a new microwave... which means I'll have to chip in, which equals the cost of a lot of bought lunches.

Schools these days don't even cook anymore ... it all comes precooked, frozen. Blech.

October 05, 2007 2:32 PM  
Anonymous SCOTT said...

HOLY SHIT!!!! WE HAVE ACHIEVED THE APEX, ZENITH PENUMBRA PENTULTIMATE OBSCURITY. WHAT A REFERENCE. YOU ARE THE KING OF ALL KENMORONS. buying, bringing or going home. ming.

scott

October 05, 2007 9:15 PM  
Blogger Allan said...

This really brings back memories- we often had 'lunch tickets', which were an honest-to-gosh free lunch!
I never thought those would be the 'good ol' days', but they were...

October 06, 2007 2:56 PM  

Post a Comment

Links to this post:

Create a Link

<< Home